Berna Haliloğlu

Arama

İçeriğe git

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?Doğum eylemi 3 evreden oluşmaktadır. Her evrenin süresi doğurmamışlarda ve daha önceden doğum yapmışlarda farklıdır.

1. evre

Gerçek doğum sancılarının başlaması ile rahim ağzının tam açılması arasında geçen süredir. Bu dönem ilk doğumda 6-18 saat sürebilirken, daha önceden doğum yapmış kadınlarda 2-10 saat kadardır.

2. evre

Rahim ağzının tam açık (10 cm) olduğu dönem ile bebeğin doğumu arasında geçen süredir. Bu dönemde rahim ağzının açılma hızı ilk doğumlarda saatte en az 1.2 cm iken, daha sonraki doğumlarda 1.5 cm kadardır. Bu dönemin süresi, ilk doğumda 30 dakika-2 saat arasındayken, daha önceden doğum yapmışlarda 5-30 dakika arasındadır.

3. evre

Bebeğin doğumu ile bebeğin eşinin (plasenta) doğumu arasında geçen süredir. Bu evre, tüm kadınlarda ortalama 0-30 dakika sürmektedir.

Bu 3 evre tamamlanıp bebek ve eşi doğduktan sonra, epizyotominiz (doğum kesisi) varsa onun tamir edilmesi gerekecektir. Daha sonra bebeğinizle beraber odanıza alınıp özellikle doğum sonrası kanamalar için 24 saat kadar gözlem altında tutulacaksınız. Bu dönemde karnınızda rahimin kasıldığını ve elinize yuvarlak bir kitle olarak geldiğini göreceksiniz. Belli aralıklarla bunu kontrol ederek rahime masaj yapmanız kanamanızı azaltacaktır.İçeriğe geri dön | Ana menuya dön